RSS
sp2.kostrzyn.pl

Szkoła Podstawowa nr 2

im. Przyjaciół Ziemi

w Kostrzynie nad Odrą

SP2 Kostrzyn nad Odrą
BIP
zaloguj się   |    e - dziennik   |    mapa strony   |

Mój syn wychowuje się bez ojca

Jesteś samotną matką i dręczą cię wyrzuty sumienia. Zadajesz sobie pytanie – czy mogę dziecku zastąpić ojca? Czy wyrośnie na mężczyznę, bez przykładu taty w domu?

Powiedz że tata odszedł, wyjechał daleko i nie może się spotykać. Absolutnie nie mów, że nie chciał dziecka i dlatego je odrzucił. To powoduje ogromne kompleksy – chłopiec uzna, że nie jest wart miłości. Jeśli jednak temat ojca będzie w waszym domu tematem tabu, syn zamknie się w sobie i też będzie miał poczucie swojej niskiej wartości. Aby tego uniknąć, trzeba mu znaleźć męski wzór do naśladowania. Nie musi to być twój partner, ale np. brat wujek, dziadek czy szwagier. Tylko od nich twój syn może się uczyć, jak mężczyzna powinien postępować wobec dzieci i kobiet.

Pamiętaj!Dzieciństwo i dorastanie bez ojca może być szczęśliwe, choć czasem jest trudniejsze. Nie warto się zadręczać – wiedz, że i tak nie zastąpisz mu ojca. Zresztą po co to robić? Wystarczy, że będziesz najwspanialszą matką pod słońcem!

Przykazania dobrej mamy

  1. Pamiętaj, że najważniejsza jest miłość. Jeśli kochasz samą siebie i swojego syna, to uporasz się z każdym problemem. Musisz tylko wierzyć we własne siły.

  2. Nigdy nie obwiniaj się, że dokonując wyboru samotnego rodzicielstwa, wyrządzasz krzywdę swojemu dziecku. Na pewno wiesz dobrze, co jest dla niego najlepsze. Uwierz, że to ty masz problem z zaakceptowaniem tej sytuacji, a nie dziecko.

  3. Bądź szczera i spontaniczna. Jeśli masz ochotę grać z synem w piłkę, chodzić na mecze czy wspinać się po drzewach – rób to. Ale nie zmuszaj się do niczego na siłę. Nawet jeśli twój mały chłopiec w pewnym wieku będzie preferował typowo kobiece zajęcia, to nic strasznego. A w przyszłości synowa z pewnością będzie ci wdzięczna.

  4. Zaakceptuj fakt, że twój syn sam znajdzie sobie zastępczego tatę. Prawdopodobnie już pomiędzy 2 a 5 rokiem życia zwróci się instynktownie ku osobom, które będą stanowić dla niego substytut ojca. To może  być dziadek, wujek,  kolega, kuzyn czy starszy kolega. Nie ograniczaj mu tych kontaktów.

  5. Nigdy nie obwiniaj ani nie obciążaj syna swoimi dorosłymi problemami. Po żadnym pozorem nie rób z niego mężczyzny swojego życia. Nie bądź również zbyt opiekuńcza. Nigdy nie usprawiedliwiaj jego zachowania tym, że chłopiec wychowywany jest bez ojca.

  6. Zadbaj o wsparcie dla siebie. Nie staraj się być mamą i tatą przez 24 godziny na dobę. Nie wstydź się prosić o pomoc rodziny i przyjaciół. Nie zapominaj o swoim odpoczynku i przyjemnościach.

  7. Jeśli zdecydujesz się ułożyć sobie życie z nowym partnerem, bądź świadoma problemów, które z pewnością się pojawią. Dla swojego syna jesteś najważniejszą osobą na świecie i niechętnie będzie się tobą dzielił. A poza tym w głębi serca liczy, że ty i jego ojciec być może kiedyś będziecie razem. Masz prawo do szczęścia, ale nie zapominaj, że twój partner musi również pełnić rolę ojczyma, a to trudne zadanie.

  8. Jeżeli malec utrzymuje kontakty z ojcem, to dobrze – nie ograniczaj ich. Właśnie w ten sposób syn uczy się swojej męskiej roli. Psychologowie nazywają ten proces identyfikacją z rolą. Jest wtedy szansa, że dorośnie do roli ojca i w przyszłości nie będzie wobec swoich dzieci tatą bezradnym lub nieobecnym.

Ojciec idol

  • Jeśli twój eksmąż mieszka na stałe za granicą lub nie utrzymuje kontaktów z dzieckiem, musisz się liczyć z tym, że syn będzie go idealizować. Będzie cię to drażnić, poczujesz zazdrość, bo mimo że to ty wkładasz mnóstwo pracy w wychowanie - to o tacie a nie o tobie syn dobrze mówi. Dzieci mają do tego skłonność, bo jakoś muszą znaleźć wytłumaczenie sytuacji, w jakiej się znalazły.
  • Nie popełniaj błędu i nie oczerniaj ojca mówiąc, że nie jest taki idealny. Zwrócisz dziecko przeciw sobie. Cierpliwie poczekaj, aż syn spojrzy na sytuację z dorosłej perspektywy. Nie każ mu wybierać między lojalnością wobec ciebie i ojca.

Źródło: Przyjaciółka, Ewa Klepacka-Gryz

  © Szkoła Podstawowa nr 2 w Kostrzynie nad Odrą