Ogranicz niebieskie światło


Nadmierna ekspozycja na światło niebieskie, zwłaszcza po zmroku, może powodować bóle głowy, a nawet bezsenność. Nie mówiąc o tym, że szkodzi oczom.

Emitują je ekrany telewizorów, komputerów i smartfonów, a także oświetlenie typu LED. A ponieważ teraz jeszcze więcej czasu spędzamy przed urządzeniami cyfrowymi, warto chronić oczy przed jego nadmiarem.

Dlaczego szkodzi?

Światło niebieskie ogniskuje się w centralnej części siatkówki, czyli plamce żółtej. Tam oddziałuje na barwnik wzrokowy. Powoduje to powstanie wolnych rodników, które uszkadzają komórki plamki. A te niestety, nie mają zdolności do regeneracji. Ponadto, ponieważ niebieskie światło nas budzi i stymuluje, zbyt duża ekspozycja na nie późno w nocy z ekranów może zakłócić sen. Dlatego nasze samopoczucie jest związane z tym, ile czasu spędzamy przed ekranami emitującymi światło niebieskie i jak się przed nim zabezpieczamy.

SOS dla oczu:

§  Jeśli pracujesz przed komputerem bądź intensywnie korzystasz z urządzeń cyfrowych, możesz zaopatrzyć się w okulary z powłoką antyrefleksyjną, która neutralizuje nadmiar światła niebieskiego emitowanego przez ekrany i sztuczne oświetlenie oraz zapobiega pojawieniu się objawów tzw. cyfrowego zmęczenia oczu.

§  W smartfonach możesz włączyć funkcje filtrowania niebieskiego światła. Podobnie warto postąpić z ekranem komputera.

§  Unikaj sytuacji, w której jedynym emiterem światła w pomieszczeniu jest monitor elektroniczny (trzeba obok zapalić lampkę lub inne górne światło). Warto też zmniejszyć natężenie światła emitowanego przez ekran.

§  Ogranicz patrzenie w monitor komputera czy ekran komórki, zwłaszcza wieczorem. Przed snem najlepiej nie korzystaj z tych urządzeń (idealnie byłoby odłożyć telefon na co najmniej godzinę przed pójściem do łóżka). A jeśli już musisz, włącz filtr nocny.

§  Zbyt długie patrzenie na ekran powoduje, że tzw. cyfrowe zmęczenie oczu (objawia się ono nie tylko pieczeniem i uczuciem suchości oczu, ale i bólami głowy). Aby mu zapobiec: mrugaj oczami jak najczęściej (tak nawilżasz powierzchnię oka), stosuj zasadę 20/20/20 - co 20 minut skieruj wzrok na obiekty oddalone o 20 stóp (6 metrów) na co najmniej 20 sekund. Oczy odpoczną.

Spędzasz wiele godzin przed komputerem albo nad swoim smartfonem? Możesz się zaopatrzyć w okulary z powłoką antyrefleksyjną, która m.in. blokuje światło niebieskie. Możesz również ściągnąć aplikację na telefon, np. Niebieskie Światło - Tryb Nocny, Ochrona Oczu czy Moja ochrona wzroku.

SMARTFON

WŁĄCZ FILTR ŚWIATŁA

1.     Wejdź do USTAWIEŃ.

2.     Wejdź do zakładki WYŚWIETLACZ (lub EKRAN I JASNOŚĆ).

3.     Włącz FILTR ŚWIATŁA NIEBIESKIEGO albo opcję OCHRONA OCZU.

Kolor ekranu zmieni się na bardziej żółty, ciepły. Szybko się przyzwyczaisz.

UWAGA: w różnych modelach smartfonów włączanie filtra może się nieco różnić.

KOMPUTER

WŁĄCZ FILTR NIEBIESKIEGO ŚWIATŁA (na przykładzie PC z WINDOWS 10)

1.     Kliknij prawy przyciskiem myszy PULPIT, a następnie wybierz USTAWIENIA EKRANU.

2.     Włącz WYŚWIETLANIE NOCNE.

3.     Wybierz USTAWIENIE WYŚWIELTLANIA NOCNEGO, aby ustawić SIŁĘ lub włączyć ZAPLANUJ WYŚWIETLANIE NOCNE i ustawić godziny, w których filtr niebieskiego światła będzie działać.

Źródło: Tele tydzień , „Ogranicz niebieskie światło", Zostajesz w domu i...

 


 

Nasi darczyńcy


Szkoła Podstawowa nr 2
w Kostrzynie nad Odrą

Kontakt


ul. Ludwika Banaszaka 1
66 – 470 Kostrzyn nad Odrą

tel. (centrala): 95 752 33 85
fax: 95 752 52 11

e-mail: poczta@sp2.kostrzyn.pl
administrator: administrator@sp2.kostrzyn.pl