EUROPEAN DAY OF LANGUAGES

26 września - nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego European Day of Languages.

Dla uczniów przygotowano wystawę z ciekawostkami dotyczącymi języków europejskich. Każda wywieszona karta posiadała kod QR, który umożliwiał zainteresowanym odsłuchanie brzmienia wybranego europejskiego języka. Na podstawie tych informacji przeprowadzono na lekcjach quizy oraz gry.

Było wesoło ale przede wszystkim uczniowie poznali fakty o których nie wiedzieli. Ponadto uczniowie klasy 6c: Filip Kaczmarek, Oliwia Kruszak, Fabian Machońka, Daniel Kucharuk oraz Wiktor Kruszak nagrali audycję radiową na temat Dnia Języków Europejskich, ich znaczenia i celu uczenia się nowych struktur. Uczniowie na zajęciach audiowizualnych pod okiem p. Klaudii Kobydeckiej zmontowali materiał i przygotowali jego ostateczną wersję. Dziękujemy za zaangażowanie i mamy nadzieję, że zdobyta wiedza zachęci Was do zdobywania nowych doświadczeń.

Koordynator projektu (fotorelacja) p. Aleksandra Urban.

Z okazji Europejskiego Dnia Języków obcych uczniowie pani J.Malanowskiej kl.IV -VII dowiedzieli się kilka ciekawych faktów o pochodzeniu języków obcych oraz związków miedzy nimi. Związków, które często umotywowane są aspektem historycznym np. dlaczego wiele wyrazów w języku angielskim i francuskim oraz niemieckim i angielskim ma podobne brzmienie, z jakiego języka pochodzi np. słowo jogurt w języku polskim itp. Dzieci zapoznały się z charakterystyką poszczególnych rodzin językowych, dowiedzieli się w jakiej części świata jest najwięcej języków i dlaczego część ludności na świecie jest dwu lub trzy-języczna. Zaś grupa 2 klasy 4a uczestniczyła w konkursie na najpiękniejszy i najciekawszy plakaty promujące ideę Europejskiego Dnia Języków Obcych.

Natomiast uczniowie pani A. Szewczyk z klas I-VIII „zostali zabrani" w podróż dookoła świata pod hasłem Travel the World w poniedziałek -25.IX.23r oraz w piątek -22.IX. Dzieci z zaciekawieniem oglądały prezentację multimedialną na w/w temat odkrywając wciąż nowe fakty o świecie. Uczniowie również w ramach tej lekcji rozwiązywali quizy oraz uczestniczyli w różnych grach językowych.

Dodatkowo uczniowie pani A. Szewczyk z klasy 2b w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Angielski jest fun-tastyczny" dopasowywali flagi do nazw poszczególnych państw i narodowości, a także uczyli się pozdrawiać w różnych językach obcych. Oprócz tego drugoklasiści poznali najsłynniejsze budowle typowe dla krajów anglojęzycznych takie jak np. Big Ben w Londynie czy Sears Tower w Chicago oraz tradycyjne potrawy z krajów anglojęzycznych - Fish and Chips czy BBQ.

Zaś pracując w grupach dzieci stworzyły krótkie opisy zwierząt typowe dla krajów europejskich. Ponadto uczniowie rozwiązywali quizy językowe i grali w gry memory. Ta ciekawa incjatywa - będzie zrelacjonowana na ogólnopolskiej stronie projektu „Angielski jest fun-tastyczny".

Ze strony artystycznej gabinety językowe zostały upiększone gazetkami o Europejskim Dniu Języków Obcych.