Pierwsze dni w ławce

Przez pierwsze dni dziecko zwykle chętnie chodzi do szkoły i odrabia lekcje, jest bowiem ciekawe nowości. Powakacyjny zapał szybko jednak mija. Wtedy do nauki trzeba go zachęcić.

Dziecko chętnie zasiada do lekcji, gdy dobrze się czuje w miejscu, które jest do tego przeznaczone. Ważne więc żeby miało wygodne krzesło, odpowiednie biurko i dobre oświetlenie. Najmłodszym umilą atmosferę akcesoria z bohaterami ich ulubionych bajek, zwłaszcza jeśli pozwolimy, by sami je sobie wybrali podczas zakupów. Ale powinny to być rzeczy związane ze szkołą, a nie zabawki.

Nie tylko nauka

• Wspólnie ułóżcie plan dnia. Zaznaczcie w nim czas spędzony w szkole, ten przeznaczony na odrabianie lekcji, ale także na przyjemności i relaks.

• Po powrocie ze szkoły dziecko powinno odpocząć. Gdy zbliża się pora odrabiania lekcji, powiedź mu to z wyprzedzeniem, np. piętnastominutowy, aby mogło dokończyć zabawę.

• Pamiętaj, że siedmiolatek nie potrafi jeszcze na dłużej skoncentrować uwagi. Zadbaj zatem o regularne przerwy w nauce.

Mądre wsparcie
  • Rozmawiaj z dzieckiem. Pytaj, co wydarzyło się w szkole, czego się nauczyło, co je zaciekawiło, czy wszystko jest dla niego zrozumiałe.

• Jeśli Twój syn, czy córka z czymś sobie nie radzi, pomóż mu. Rób to ze spokojem - nie poganiaj, nie podnoś głosu.

• Chwal dziecko za najmniejsze choćby postępy, doceniaj wysiłek, jaki wkłada w zdobywanie wiedzy. To wzmocni wysiłek, jaki wkłada w zdobywanie wiedzy. To wzmocni jego wiarę we własne możliwości.

• Zachęcaj do nauki. Staraj się przedstawiać zagadnienie w atrakcyjny dla dziecka sposób.

Tego nigdy nie rób!

• Nie odsyłaj dziecka do lekcji za karę, bo nauka będzie mu się kojarzyła z czymś nieprzyjemnym.

• Nie karz malucha za niepowodzenia szkolne. Pamiętaj, że one nie zawsze wynikają z lenistwa.

• Nie odrabiaj lekcji za dziecko. W ten sposób przyzwyczajasz je do wyręczania się innymi.

Sprawdzone.pl