Jak organizować uczniowi czas wolny?

1. Jak sama nazwa wskazuje, powinien być on ...wolny. Czyli dziecko musi mieć wtedy możliwość robienia tego, co chce. A najczęściej chce się bawić, rozmawiać z rodzicami.

2. Pamiętajmy, że w szkole dziecko ciężko pracuje. Jeśli chcemy zapisać je na zajęcia dodatkowe, pozwólmy mu, przynajmniej do końca trzeciej klasy, uczestniczyć tylko w tych, które sprawiają mu frajdę. Mniejsze jest wtedy niebezpieczeństwo, że je przeciążymy. Bądźmy uważni na sygnały, że dziecko ma wszystkiego dość, przestaje się interesować czymkolwiek, chce tylko oglądać telewizje, często jest rozdrażnione.

3. Oglądanie telewizji to dobry sposób na odpoczynek. Badania pokazują, że mózg wykazuje wtedy mniejszą aktywność niż podczas snu. Ale 15-20 minut wystarczy, dłuższe oglądanie nasila później rozdrażnienie.

Źródło: Natalia Gutowska, psycholog, Gabinet „Rodzice i Dzieci"