Pomoc dla ofiar przemocy domowej
Teraz ofiary przemocy domowej są w jeszcze bardziej rozpaczliwej sytuacji. Skoro nie miały siły, aby poradzić sobie ze swoimi problemami w czasach, gdy wszystkie urzędy i poradnie były otwarte, to co mogą zrobić teraz, gdy są ofiarami pozostawionymi sam na sam z oprawcą? Właśnie dla takich osób Biuro Rzecznika Praw 0bywatelskich we współpracy z Fundacją Feminoteka, Centrum Praw Kobiet i Niebieską Linią IPZ opracowało sposób postępowania w groźnej sytuacji.
Nie wstydź się, to nie Ty jesteś problemem, tylko oprawca. Nie daj mu się zastraszyć. Policja wciąż interweniuje i każdy może zgłosić przemoc - jeśli Ty się boisz, poproś bliską osobę, by to zrobiła.
Przemoc to nie tylko bicie i znęcanie się fizyczne. Jest nią również upokarzanie, szydzenie, poniżanie, a także nieustanne kontrolowanie lub wydzielanie pieniędzy!
I w takiej sytuacji też możesz prosić o pomoc.
Szukaj wsparcia
Porozmawiaj z rodziną czy sąsiadami. Ustal z nimi słowo-klucz, które będzie dla nich sygnałem, że gdy go użyjesz, potrzebujesz pomocy. Więcej porad znajdziesz na stronie: cpk.org.pl/pomoc/pierwszy-kontakt/
* Telefon przeciwprzemocowy dla kobiet prowadzi również Feminoteka - 888 88 33 38
(pn- pt. od 8.00 do 20.00). Możesz się z nimi skontaktować także przez aplikację Avon Alert dla pokrzywdzonych i świadków. Wystarczy wejść na stronę avonalert.pl
* Centrum Praw Kobiet - 600 070 717
Twój plan awaryjny
Obserwuj zachowania osoby agresywnej. Wtedy będziesz wiedziała, co zapowiada najgorsze. Jeśli awantury nasilają się, coraz częściej słyszysz groźby pod swoimi adresem lub doświadczasz przemocy fizycznej - to sygnał, że przemoc się nasila i narasta. Nie ma na to przyzwolenia!
Naucz dzieci dbać o bezpieczeństwo. Powiedz im, że na przykład mogą pukać do drzwi sąsiadki, naucz je również numeru alarmowego oraz adresu zamieszkania. Upewnij się , że wiedzą, jak otworzyć drzwi, gdyby coś się stało. Wytłumacz im, że nie są winne przemocy i kłótni!
Bezpieczne miejsce. Zastanów się, gdzie w Twoim domu możesz znaleźć schronienie. Unikaj kuchni i łazienki. Zadzwoń do lokalnego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Ich telefony zaufania działają całą dobę. Spytaj, jak Ci mogą pomóc.
Bądź przygotowana/y do ucieczki. Spakuj wszystko do podręcznej torby, tak, aby w każdej chwili wyjść z domu. Pamiętaj o najważniejszych dokumentach i lekach.
W sytuacji zagrożenia. Nie uciekaj od dzieci! Jeśli nie masz do dokąd iść, schowaj się w rogu pokoju. Skul się, osłaniając rękoma twarz i głowę. Staraj się zawsze mieć przy sobie telefon. Wezwij pomoc dzwoniąc pod numer 997 lub 112. Jeśli przyjedzie policja, a boisz się o życie, domagaj się, aby oprawca został zatrzymany na 48 godzin. Zyskasz czas, żeby znaleźć schronienie. Pamiętaj, że mimo stanu epidemii służby mają obowiązek reagowania na przypadki przemocy domowej!
Do kogo może zwrócić się dziecko, gdy w jego domu źle się dzieje?
Jeśli dziecko nie ma żadnej zaufanej osoby, którą może poprosić o pomoc, ratunkiem są bezpłatne telefony:
* Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 - czynny całą dobę. Konsultanci w przypadku zagrożenia życia dziecka są uprawnieni do wezwania policji.
* Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci 800 100 100 - od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 - 15.00.
* Aplikacja dla dorosłych i dzieci Twój Parasol - którą uruchomili stołeczni policjanci. W aplikacji trzeba wprowadzić e-mail zaufanej osoby. Zdjęcia, nagrania nie są zapisywane w komórce tylko od razu wysyłane na podany adres. Więcej na stronie twojparasol.com
NIE BÓJ SIĘ PROSIĆ O POMOC!
Jeśli ktoś Cię krzywdzi:
* Zadzwoń na policję pod numer 112 lub 997. Funkcjonariusze założą Niebieską Kartę.
* Zadzwoń na Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia: 800 120 00 lub napisz e-mail: niebieskalinia@niebieskalinia.info
* Napisz na Facebooku - wejdź na fanpage: Rumianki i bratki - naturalne kosmetyki SKLEP. Nie dostaniesz tam kosmetyków, tylko możesz poprosić o wezwanie policji, udając, że zamawiasz produkty.
* Sfotografuj obrażenia i dokonaj obdukcji lekarskiej. Bezpłatnie jest wystawiana ona na podstawie zaświadczenia z policji.
* Skontaktuj się z ośrodkiem pomocy społecznej.
Źródło: materiały prasowe