Propozycje zabaw na kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem
Kwiecień
1. Napisać swoją książkę.
Pomysłów na własną bajkę może być mnóstwo! Zostańcie np. Indianami. Stwórzcie własne lub kupcie namioty i w zasadzie wspaniała przygoda kreuje się sama. Możecie też bronić zamku przed smokiem czy wyruszyć w wyprawę po dżungli.... Wystarczy odrobina wyobraźni, by szary dzień zamienił się w coś naprawdę niezwykłego.
2. Narysować komiks!
Jeśli nie przepadacie za pisaniem stwórzcie własny komiks.
3. Domowy tor przeszkód.
Ulubiona zabawa dzieci. To połączenie gimnastyki, kombinowania... i świętego spokoju dla rodzica.
4. Zrobić naleśniki w różnych kształtach.
W Internecie znajdziecie mnóstwo inspiracji. Trzeba przyznać, że niektóre naleśniki mogą wyglądać jak małe dzieła sztuki.
5. Przygotować kanapki w różnych śmiesznych kształtach.
Tutaj też możesz poszukać inspiracji lub po prostu ponieść się fantazji. Z kanapek można stworzyć prawdziwe dzieła sztuki na talerzu!
6. Origami
Z łatwością znajdziesz dużo darmowych instrukcji w Internecie, a zabawa jest przy tym genialna. Ten wzrok dziecka, gdy widzi, jak z białej kartki papieru powstaje coś pięknego!
7. Nagrajcie teledysk!
W dzisiejszych czasach dostęp do smartfonów, tabletów czy aparatu z funkcją nagrywania ma już praktycznie każdy z nas. Na pewno macie ulubione kawałki, przy których Wy i Wasze dzieci lubicie się bawić, śmiać i tańczyć. Przypuszczam, że Wasze pociechy wielokrotnie próbowały wczuć się w rolę gwiazdy, komicznie naśladując ruchy z ekranu, wykrzykując tekst piosenki. Dlaczego więc nie porzucić schematów i nie zaszaleć razem z nimi? W tej sytuacji, to my, dorośli możemy nauczyć się od naszych dzieci spontaniczności.
8. Nagrajcie własne piosenki!
Napiszcie sami lub wspólnie z rodzeństwem, czy rodzicami tekst. Możecie nawet sami zrobić instrumenty. Nie ma ograniczeń!
9. Podchody.
Klasyka zabaw na świeżym powietrzu.
10. Potnijcie pokolorowane obrazki lub widokówki na puzzle - własnoręcznie zrobione lub gotowe puzzle to świetny trening kreatywności i spostrzegawczości. Wybierzcie obrazek i potnijcie go na mniejsze lub większe elementy (stopień skomplikowania układanki należy dopasować do wieku dziecka). Układanie puzzli to znakomity sposób na wspólne spędzenie czasu.
Styczeń
1. Napisać listy do rodziny, do kogoś bliskiego
Niby troszkę zapomniana forma komunikacji, ale własnoręcznie napisany list ucieszy każdą babcię, dziadka, kogoś bliskiego z rodziny!
2. Spacer w lesie
Leśny spacer jest zawsze świetnym pomysłem. Również zimą! Poza niesamowitym klimatem pokrytego śnieżną pierzyną lasu, można również bawić się w tropienie dzikich zwierząt!
3. Wspólne ćwiczenia
Ćwiczysz w domu lub chodzisz na jakieś zajęcia? Masz hobby? Stwórz mini trening, który wykonasz ze swoim dzieckiem!
4. Domowa pizzeria
Najlepiej kilka małych. Dla każdego taka, jaka mu się tylko zamarzy! Serowa, mięsna czy nawet z czekoladą.
5. Korale z makaronu
Świetna zabawa, raczej dla dziewczynek oczywiście, ale sprawia wiele radości i satysfakcji!
6. Zrobić swoją grę
Na przykład memory z kartoników.
Jak się gra w memory?
Wymieszane kartoniki należy ułożyć obrazkami na drugą stronę ,tak by nie było widać co na nim jest. Następnie losujemy dwa z nich - jeśli są takie same, zabieramy je jako zdobytą przez nas parę i możemy losować ponownie. Jeśli są różne - odkładamy je na miejsce, a ruch należy do przeciwnika. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej par.
7. Konkurs na największą bańkę mydlaną
Sporo przy tym śmiechu.
8. Nauka żonglowania
Najlepiej czymś miękkim. To zabawa całkiem pożyteczna, pozytywnie wpływająca na koordynację ruchową.
9. Stworzyć malowidło za pomocą palców
Najlepiej na dużym arkuszu malując farbami plakatowymi. Nie zapomnijcie podłożyć czegoś pod papier.
10. Zagrajcie w tradycyjną grę
Pozycji dostępnych na rynku jest mnóstwo. Gry takie jak Scrabble (gra w układanie słów) wprost zmuszają do ruszenia głową - i to nie tylko najmłodszych Ustalcie wspólnie, jakie zabawy najbardziej Was interesują, aby każdy mógł zagrać w coś, co najbardziej lubi. I nie zakładajcie z góry, że wygra najstarszy, możecie się mocno zdziwić!
Listopad
1. Wykonanie prac plastycznych
Dzieci zachęcamy do wykonania pracy plastycznej ulubioną techniką (malowanie, rysowanie, szkicowanie, wyklejanki itp.). Tematem pracy będą zdolności. Niech dziecko narysuje siebie w sytuacji, w której uważa, że się sprawdza, że jest w niej dobre (dobrze gra w piłkę nożną, ładnie śpiewa, ma talent plastyczny, a może jest obowiązkowe i potrafi się odpowiedzialnie opiekować psem, może dobrze się uczy albo pomaga rodzicom w domu itp.).
2. Młody Majsterkowicz
Wykorzystajmy czas (długie wieczory, zbliża się zima), by obudzić w dzieciach pasję majsterkowania. Warto przeznaczyć dla nich różne skrawki materiału, niepotrzebne kartoniki, wytłoczki od jajek, guziki i inne drobiazgi, z których stworzą nowe zabawki. Możemy pobawić się w tworzenie robotów z kartonu czy domków dla lalek. Świetnym pomysłem będzie budowa karmnika dla ptaków.
3. Zabawa ruchowa - zabawa w berka, z rodzicami lub rodzeństwem
Osoby złapane stają jak pajacyki (nogi szeroko rozstawione, rączki szeroko rozłożone). Pozostałe osoby biorące udział w zabawie, mogą uwolnić pajacyka. W tym celu muszą przebiec między nogami lub dotknąć ręki pajacyka (do uzgodnienie), uciekając cały czas przed berkiem. Jeśli im się to uda, osoba uwolniona włącza się do zabawy i zabawa trwa nadal. Zabawa na pogodne dni lub wtedy, gdy mamy w domu dużo przestrzeni.
4. Budowa bazy / obozu w domu
Czasem wystarczy tylko koc i latarka, a dziecięcy pokój czy kanapa w salonie nabierają zupełnie nowego znaczenia. Do bazy można zabrać swoje ulubione zabawki, książkę czy nawet radio! Któż w czasach takich jak te, nie chciałby mieć małego zakątka, w którym mógłby się zaszyć i czuć pełne bezpieczeństwo. Poszukajmy niepotrzebnych prześcieradeł, lampek choinkowych, dekoracyjnych poduszek i stwórzmy niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju bazę dla naszego dziecka. Może być ona niedostępna dla dorosłych, albo pełnić funkcję miejsca do spotkań, może być duża lub mała, może być w pokoju lub na balkonie.
5. Przygotowanie pikniku na podłodze lub kanapie
Jeśli baza to za mało lub Tobie nie chce się grzać pod kocem w środku dnia, to może piknik? Przygotujcie swoje ulubione przekąski, rozstawcie napoje oraz łakocie na kocu i przenieście się myślami na pachnącą łąkę!
7. Filmowy maraton
Niektórzy uwielbiają filmy, czy bajki dlatego rodzinne oglądanie może być jednym z ulubionych sposobów na leniwe, późne popołudnie. Możecie zaszaleć i przygotować prawdziwy maraton filmowy! Pamiętajcie, nie może zabraknąć popcornu :)
8. Własne zakładki do książek
Można je zrobić na ozdobnych kartkach, rysując czarnymi cienkopisami. Jednak na potrzeby zabawy wystarczy kartka papieru technicznego i pisaki czy kolorowe cienkopisy. Duma i satysfakcja z takiej własnoręcznej zakładki jest ogromna :)
9. Domowe muzykowanie
Nie trzeba wiele, by stworzyć własną domową muzykę. Za instrumenty mogą Wam posłużyć opakowania wypełnione ziarnkami, czy para drewnianych łyżek. Możecie bawić się w autorskie interpretacje znanych utworów, albo ułożyć własny hit. Jako inspirację polecam filmiki, który stały się ostatnio hitem Internetu.
10. Zbudujcie coś!
Pamiętacie, jak w dzieciństwie z przyjemnością bawiliście się klockami, sklejaliście i malowaliście modele popularnych samochodów czy samolotów. Wiele współczesnych dzieci nie zaznało tej przyjemności. Wspólne zabawy, takie jak sklejanie modeli, układanie puzzli czy konstrukcji z klocków są świetną okazją do przekazania cennej wiedzy - np. ciekawostek historycznych! Zabawy tego typu przydadzą się szczególnie teraz, kiedy są długie wieczory. Życzę udanych zabaw!
Wrzesień
1. Wyliczanka
Powiedź głośno jakąś literę i podaj kilka wyrazów, które się nią rozpoczynają. Następnie niech dziecko poda inną literę i wymieni swój „zestaw" wyrazów. Im więcej słów poda dziecko, tym lepiej.
2. Dźwięki i bezdźwięki
Wymyślajcie pary wyrazów z głoskami typu dźwięczna-bezdźwięczna, np. b-p, d-t, g-k, w-f (góra-kura, data-tata, dama-tama, bada- pada, pije-bije, Tomek-domek). Ten kto wymyśli, zapisuje swoją parę.
3. Zabawa ruchowa
Jedna osoba staje w środku i rzuca piłkę do wybranej osoby, mówiąc nazwę koloru. Nie wolno złapać piłki na hasło „czarny". Osoba, która złapie wówczas piłkę, wykonuje rozkaz (rozkazy powinny być zabawne, a nie obraźliwe) wydany przez osobę rzucającą piłkę. Jest to nauka wesołej zabawy i szacunku dla drugiego.
4. Co zapamiętałeś?
Oglądajcie ilustracje. Głośno mów, co widzisz, np. duże, niebieskie skrzydła; ostry, wygięty dziób, dwa małe okienka... Następnie zamknij książkę i zadawaj pytania, np. ile, jaki kolor, mały czy duży?
5. Gra w skojarzenia
Wszędzie, na spacerze czy w samochodzie. W kolejce do kasy czy lekarza. Zawsze się sprawdza. Jedna osoba podaje słowo, a kolejna mówi z czym się kojarzy, potem podajemy skojarzenie do ostatniego słowa np. słońce - ciepło - lody - patyk - drzewo...
6. Wylepianki
Daj dziecku miękką plastelinę lub ciastolinę, niech roluje cienkie i grube wałeczki, formuje kulki, ugniata „placuszki", wycina je np. nakrętką.
Przepis na domową ciastolinę
Do dużej miski wsypujemy 2 szklanki mąki, 1 szklankę soli, 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia, a następnie dolewamy 2 łyżki oleju roślinnego i 1,5 szklanki gorącej wody. Wszystko dokładnie mieszamy, tak aby masa nie kleiła się nam do rąk i była elastyczna.
7. Wydzieranki
Kolorowy papier (niezbyt gruby) daj dziecku do podarcia na drobne kawałeczki. Niech zaklei nimi narysowany przez ciebie kształt np. koła.
8. Zabawa ruchowa
Dziecko rzuca piłkę i wymienia dobrą lub złą rzecz, złe lub dobre zachowanie. Rodzeństwo lub rodzic, do którego skierowana jest piłka, łapie ją, jeśli wymieniona rzecz, czy sytuacja jest dobra, lub nie łapie, jeśli rzucające dziecko wymyśliło złą rzecz. Jeśli ktoś się pomyli, siada obok i czeka, aż któreś z dzieci rzuci do niego piłkę. Może to być dobrą okazją do tego, aby porozmawiać o dlaczego ta, czy inna sytuacja jest dobra, czy dlaczego zła.
9. Malowanie
Na dużym kartonie rysuj duże figury: koła, kwadraty, trójkąty itp. Poproś dziecko, by zamalowało je starannie. Z czasem figury powinny być coraz mniejsze, bardziej nieregularne, np. choinka, gwiazdka.
10. Zabawa wzmacniająca więzi rodzinne
Należy wyszukać kilka ulubionych zdjęć rodzinnych (na jednym powinno być uwiecznionych przynajmniej kilka osób, minimum dwie). Należy odwrócić je, tak aby nie było widać, kto jest na fotografii. Każdy z biorących udział w zabawie wybiera po jednym zdjęciu, a następnie każdy opowiada historię, którą przedstawia zdjęcie.