Pierwsza pomoc dziecku


Po pierwsze upewnij się, że tobie nic nie jest. Po drugie, nie wahaj się głośno wzywać pomocy. Po trzecie, nie wpadaj w panikę.

SKALECZENIE - przemyj ranę wodą (nie utlenioną), przyłóż jałowy opatrunek, jeśli potrzeba - dokładaj kolejne warstwy, nie usuwając poprzednich. Jeżeli skaleczenie jest rozległe, jedź do lekarza/wezwij pogotowie.

CIAŁO OBCE W RANIE - kawałek szkła, plastiku, metalu może usunąć tylko lekarz. Zabezpiecz tkwiący w ranie przedmiot, unieruchamiając go: użyj gazików, następnie owiń je bandażem. Jedź do lekarza.

CIAŁO OBCE W OKU - opiłek, żwir czy paproch spróbuj najpierw wypłukać wodą lub solą fizjologiczną. Jeśli to nie pomoże, powiedz dziecku, żeby zamknęło oboje oczu, zasłoń je np. bandażem i przewiąż. Jedź na ostry dyżur okulistyczny.

OPARZENIE - przez co najmniej kwadrans polewaj uszkodzoną skórę zimną bieżącą wodą. Jeśli miejsce dotknięte urazem znajduje się pod ubraniem, możesz je zdjąć, ale tylko bezpośrednio po oparzeniu (później możesz w ten sposób uszkodzić skórę). Przyłóż wilgotny, czysty opatrunek, niezbyt mocno obandażuj. Uwaga: Jeśli nie jesteś pewien, jak poważne jest oparzenie, zadzwoń na numer alarmowy i skonsultuj się z lekarzem.

ZAKRZTUSZENIE/ZADŁAWIENIE - przełóż dziecko przez kolano, tak, żeby jego głowa znajdowała się niżej niż tułów, uderzaj dłonią między łopatkami (ruch ma być skierowany ku karkowi), by „wybić" ciało obce z dróg oddechowych. Jeśli to nie daje efektu, wezwij pogotowie.

POWAŻNY WYPADEK, ALE BEZ UTRATY PRZYTOMNOŚCI - silne uderzenie, upadek, kolizja drogowa, zadławienie z odzyskaniem oddechu - upewnij się, że dziecko oddycha i reaguje na swoje imię. Wezwij pogotowie. Obserwuj malucha.

UTRATA PRZYTOMNOŚCI - sprawdź czy z dzieckiem faktycznie nie ma kontaktu: zawołaj je po imieniu. Jeśli nie reaguje wezwij głośno pomocy. Następnie sprawdź, czy maluch oddycha - pochyl się nad nim (z policzkiem przy jego nosie i ustach), przez 10 sekund obserwuj, czy widzisz ruchy klatki piersiowej, czujesz i słyszysz wydychane powietrze.

JEŚLI TAK, wezwij pogotowie. Następnie odchyl głowę dziecka do tyłu, by udrożnić drogi oddechowe. Obserwuj dziecko do przyjazdu karetki.

JEŚLI NIE, (lub oddech jest nieprawidłowy albo masz wątpliwości), wezwij pogotowie. Następnie rozpocznij resuscytację: wykonaj 30 mocnych i szybkich uciśnięć (jedną lub dwiema rękami) pośrodku klatki piersiowej na głębokości 5 cm (u niemowląt ucisk wykonuj tuż poniżej linii sutków, na głębokości 4 cm), a następnie odchyl głowę dziecka do tyłu, wykonaj 2 wdechy ratownicze usta - usta (u niemowląt usta - nos). Kontynuuj w sekwencji 30: 2 do przyjazdu ratowników.

PAMIĘTAJ!

Dzwoń na numer 999 lub 112 

  • Opisz, co się stało, jak czuje się dziecko, co już zrobiłeś.

  • Podaj dokładny adres (także miejscowości), pokieruj jak dojechać. Jeśli jest ktoś obok ciebie, niech wyjdzie karetce naprzeciw.

  • Poczekaj, aż dyspozytor zakończy rozmowę. Nie rozłączaj się sam!

Kącik rodzica

Nasi darczyńcy


Szkoła Podstawowa nr 2
w Kostrzynie nad Odrą

Kontakt


ul. Ludwika Banaszaka 1
66 – 470 Kostrzyn nad Odrą

tel. (centrala): 95 752 33 85
fax: 95 752 52 11

e-mail: poczta@sp2.kostrzyn.pl
administrator: administrator@sp2.kostrzyn.pl