ORIGAMI NA LEKCJACH MATEMATYKI


24 października na lekcjach matematyki panowały cierpliwość, dokładność i precyzja. Wszystko to za sprawą papierowego dnia zorganizowanego z okazji Światowego Dnia Origami.

Origami to sztuka składania przedmiotów z kawałka papieru. Źródła podają, iż około VI wieku do Japonii przywędrowali buddyjscy mnisi z Chin, którzy byli w posiadaniu papieru. Teoria głosi, że to właśnie wtedy zaczęły powstawać pierwsze modele. Na słowo origami składają się dwa japońskie znaki - ori czyli składać lub zginać oraz kami tzn. papier. Istnieją dwie tradycje tej sztuki: pierwotna, historyczna, wywodząca się z najdawniejszych czasów oraz współczesna-modułowa. Ta odmiana odeszła od tradycyjnego założenia wykorzystywania pojedynczego, kwadratowego arkusza papieru. W tym przypadku figury składa się z wielu identycznych lub podobnych modułów tworzących dany model. Liczba tych modułów może wynosić od zaledwie dwóch do nawet kilkuset.

Zasady są proste. Figury tworzymy z kartek papieru, nie wolno przy tym używać nożyczek i kleju a to co powstaje, zależy od sprawności naszych rąk. Origami od wielu lat jest prawdziwym fenomenem. Pozwala rozwijać wyobraźnię przestrzenną i zdolności manualne. Wpływa też na umiejętność logicznego myślenia oraz na pamięć i koncentrację. Uczy cierpliwości i dokładności. Na naszych lekcjach powstały piękne prace, a uczniowie świetnie się bawili.

Przed nami długie jesienne wieczory, które warto spędzić w kreatywny i ciekawy sposób. Przy składaniu figurek z papieru dobrze będzie się bawić cała rodzina :-) 



Nasi darczyńcy


Szkoła Podstawowa nr 2
w Kostrzynie nad Odrą

Kontakt


ul. Ludwika Banaszaka 1
66 – 470 Kostrzyn nad Odrą

tel. (centrala): 95 752 33 85
fax: 95 752 52 11

e-mail: poczta@sp2.kostrzyn.pl
administrator: administrator@sp2.kostrzyn.pl