BEZPIECZEŃSTWO W DOMU
Wydaje się, że dom to bezpieczne miejsce i to w nim dzieci czują się najlepiej, jednak coraz częściej to w domu dochodzi do największej ilości wypadków z ich udziałem ponieważ nie potrafią oni jeszcze prawidłowo ocenić sytuacji, nie potrafią też dobrze przewidzieć konsekwencji swoich działań. Dlatego też, aby uniknąć niebezpieczne zdarzenia zaplanowano i zrealizowano łącznie 13 godzin zajęć, które mają pomóc zachować dzieciom ostrożność wtedy, gdy ich rodziców nie ma w domu.
Warsztaty odbyły się w grudniu, w klasach 1-3 pt. „Jestem bezpieczny w swoim domu". Ich tematem było omówienie zagrożeń oraz poznanie zasad i sposobów radzenia sobie z nimi.
Podczas warsztatów wypracowane zostały złote zasady bezpieczeństwa w domu, które każde dziecko powinno znać i przestrzegać. W spotkaniach uczniowie utrwalili: zasady postępowania na wypadek pożaru, wzywanie pomocy pod numerami telefonów alarmowych i ćwiczyli sposób poruszania się podczas ewakuacji na wypadek pożaru.
Dzięki warsztatom uczniowie wiedzą:
Które przedmioty są niebezpieczne;
Rozpoznają niebezpieczne zachowania w domu;
Znają zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń używanych w gospodarstwie domowym;
Wiedzą, jak należy posługiwać się niebezpiecznymi narzędziami i środkami.
Uczniowie zdobyli umiejętności dotyczące tego:
Jak należy postępować w przypadku porażenia prądem, poparzenia, skaleczenia, połknięcia niebezpiecznych substancji, wybuchu pożaru;
Znają sygnały ostrzegające przed zagrożeniem;
Znają numery alarmowe 997,998,999, 112 i wiedzą jak zadzwonić po pomoc.
A wszystko po to, by móc bezpiecznie się zachować w sytuacji zagrożenia zdrowia, czy własnego życia i w razie potrzeby być gotowym na niesienie pomocy poszkodowanym.