|    e - dziennik   |    mapa strony   |

Logopeda odpowiada na pytania

• Co to znaczy, że moje dziecko ma seplenienie międzyzębowe?

• Czy podcinanie wędzidełka podjęzykowego jest konieczne?

Konsekwencje długotrwałego używania smoczka.

• Smoczek należy użytkować z rozsądkiem. Stosowany do 1 roku życia, pod dużą kontrolą rodziców, nie wyrządzi raczej krzywdy naszemu dziecku.
    • Powyżej pierwszego roku życia należy bezwzględnie zaprzestać korzystania ze smoczka.
    • Najlepszym momentem do odrzucenia smoczka jest okres między 8 a 10 miesiącem życia dziecka, kiedy powoli zaczyna zanikać odruch ssania a w jamie ustnej pojawiają się pierwsze zęby. Dodatkowo w tym czasie dziecko zaczyna jeść łyżeczką i coraz bardziej zaczyna je interesować otaczający świat. To zdecydowanie ułatwia odwrócenie uwagi od smoczka.

Pamiętajmy o konsekwencjach nadużywania smoczka:

• zmiany w napięciu mięśnia okrężnego ust,
    • oddychanie przez usta,
    • częste infekcje zwłaszcza górnych dróg oddechowych,
    • wady zgryzu tzw. zgryz otwarty,
    • brak pionizacji języka(podczas wymowy język leży na dnie jamy ustnej jak przy ssaniu smoczka), który prowadzi do opóźnienia rozwoju mowy. Dziecko mówi „jaja” zamiast lala, bo nie potrafi podnieść do góry języka,
    • nieprawidłowy (tzw. niemowlęcy) sposób połykania, język przy połykaniu leży na dnie jamy ustnej,
    • wady wymowy, przede wszystkim seplenienie międzyzębowe, dziecko nieprawidłowo wymawia głoski s, z, c, dz, t, d, n, sz, ż, cz, dż wsuwając język miedzy zęby.
  • Moje dziecko ma już 5 lat i nie wymawia jeszcze ”r”?