|    e - dziennik   |    mapa strony   |

Logopeda odpowiada na pytania

• Co to znaczy, że moje dziecko ma seplenienie międzyzębowe?

Czy podcinanie wędzidełka podjęzykowego jest konieczne?

• Nie zawsze. Jest to sprawa bardzo indywidualna. U niektórych dzieci wystarczą odpowiednio dobrane ćwiczenia, czasami jednak konieczny jest drobny zabieg podcięcia fałdu podjęzykowego.
    • Czasem odpowiednie ćwiczenia mogą doprowadzić do jego rozciągnięcia i wtedy podcinanie nie będzie konieczne, jednak rozciąganie wędzidełka podjęzykowego nie jest łatwe ani szybkie.
    • Wymaga częstych, długotrwałych ćwiczeń a o efektach decyduje również stopień skrócenia wędzidełka i cechy indywidualne dziecka np. wiek, koncentracja uwagi, motywacja.
    • Gdyby intensywne ćwiczenia nie przyniosły efektu pozostaje podcięcie wędzidełka.
    • Samo podcięcie wędzidełka nie gwarantuje usunięcia problemu z niewłaściwą artykulacją dźwięków. To dopiero początek drogi do prawidłowej wymowy.
    • Sam zabieg, nie usprawni języka. Da to jednak możliwość ćwiczeń pionizacyjnych języka, które należy rozpocząć w ciągu trzech dni po podcięciu. Tak czy inaczej od ćwiczeń się nie ucieknie, więc dobrze od nich zacząć.
  • Konsekwencje długotrwałego używania smoczka.

• Moje dziecko ma już 5 lat i nie wymawia jeszcze ”r”?