|    e - dziennik   |    mapa strony   |

Logopeda odpowiada na pytania

Co to znaczy, że moje dziecko ma seplenienie międzyzębowe?

Seplenienie międzyzębowe (czasami spotkamy się z nazwą interdentalne) oznacza, że Twoje dziecko podczas wymowy głosek s, z,c, dz, sz, ż, cz, dż oraz ś, ź, ć, dź (czasami także przy głoskach t,d,n) wysuwa język między zęby. Jest to łatwe do zaobserwowania gdy patrzymy na usta dziecka podczas rozmowy. To bardzo częste zjawisko u dzieci podczas wymiany uzębienia z mlecznego na stałe. Problem zanika sam wraz z wyrośnięciem zębów. Podczas wymiany uzębienia pozostaje nam uczulanie dzieci, że język ma siedzieć w buzi za ząbkami lub miejscem gdzie ząbki były. Zwracanie uwagi na niewłaściwe ułożenie języka jest bardzo istotne.

Bagatelizowanie problemu może w przyszłości spowodować utrwalenie niewłaściwych nawyków!

W jaki sposób możemy z dzieckiem ćwiczyć?

Można zaproponować dziecku zabawę w węża, który wierci się w swojej jamce (język masuje dziąsła za dolnymi zębami) po to, by uwrażliwić u dziecka czucie języka w swojej buzi. Następnie rozpoczynamy właściwą zabawę logopedyczną (ćwicząc głoski np. s,z,c,dz), przypominając dziecku, żeby utrzymało język w buzi podczas całej zabawy.

Jeżeli u dziecka logopeda zdiagnozował seplenienie międzyzębowo - interlabialis (oznacza to, że język wysuwa się między wargi) lub seplenienie międzyzębowe boczne, seplenienie przyzębowe, seplenienie wargowo-zębowe lub inne - problem jest poważniejszy i wymaga systematycznej i czasem długotrwałej terapii u logopedy, który zaleci odpowiednie ćwiczenia.

• Czy podcinanie wędzidełka podjęzykowego jest konieczne?

• Konsekwencje długotrwałego używania smoczka.

• Moje dziecko ma już 5 lat i nie wymawia jeszcze ”r”?