Bezpieczne ferie

Czas ferii spędzonych w domu, a nie na obozie bądź koloniach, wcale nie musi być nudny!  Na placach zabaw, ślizgawkach, w parkach  DZIECKO może poznać nowych kolegów i świetnie się bawić! Bo czy jest lepsza frajda od bitwy na śnieżki, saneczkarskich wyścigów czy łyżwiarskich popisów? Należy im przypomnieć jednak, że w każdym miejscu czyhać może niebezpieczeństwo: z pozoru wytrzymały lód może okazać się zwodniczy, przyjazny człowiek w parku może okazać się złodziejem a nadjeżdżający samochód może jechać z o wiele większą szybkością niż mogłoby Ci się wydawać... Dlatego powinniśmy im przypomnieć, by zachować ostrożność w każdej sytuacji; powinny zwracać też uwagę, czy Jego kolegom nie dzieje się krzywda.

Aby uczniowie byli bezpieczni podczas zimowej zabawy w czasie ferii warto zwrócić ich uwagę na potencjalne zagrożenia i przypomnieć najważniejsze zasady bezpieczeństwa w różnych sytuacjach:

BEZPIECZEŃSTWO NA ŚNIEGU I LODZIE

• do zjeżdżania na sankach powinny wybierać miejsca oddalone od ruchu samochodowego

• nigdy nie powinny zjeżdżać  sankami leżąc na nich

• Nie powinny stać blisko zjeżdżających saneczkarzy i nie zastawiać ścieżki zjazdu

• teren do zjazdu należy oczyścić z krzaków, kamieni i nierówności

• upewnić się, że sanki nie mają połamanych szczebli bądź wystających śrub. Jeśli mają, koniecznie należy je naprawić

• nie powinny doczepiać sanek do samochodu

• ślizgać się na placach przeznaczonych na ślizgawki i lodowiska, unikać zamarzniętych stawów, jezior, gdyż lód może być niewystarczająco wytrzymały, co grozi bardzo poważnym wypadkiem

• przebywając na lodowisku nie należy trzymać rąk w kieszeni

• nie należy rzucać śnieżkami w samochody i zwierzęta

• nie należy rzucać śnieżkami, gdy znajduje się w nich jakiś ciężki bądź niebezpieczny przedmiot (np. kamień)

BEZPIECZEŃSTWO NA ULICY I PODWÓRKU

• kiedy spadnie śnieg - należy poruszać się ostrożnie po chodnikach i drogach: nie ślizgać się, nie popychać kolegów

• należy  informować rodziców lub opiekunów dokąd idą  i o której wrócą

• idąc w pobliżu drogi powinny zachować szczególną ostrożność - długość hamowania pojazdów zimą jest znacznie dłuższa wskutek śliskiej nawierzchni

• nie powinny bawić się w odosobnionych miejscach - jeśli będzie potrzebował pomocy, nikt go nie usłyszy

• nie powinny wsiadać do obcych samochodów, nie rozmawiać z obcymi i nie ulegać żadnym namowom obcych

• nie powinny przyjmować od nieznajomych żadnych przedmiotów na przechowanie - mogą pochodzić z kradzieży

• przed wyjściem powinny ustalić z rodzicami obszar, na jakim mogą  się bawić jeśli chcesz pójdą do kolegi, powinny zapytać wcześniej o zgodę opiekuna

BEZPIECZEŃSTWO W DOMU

• nigdy nie powinny wpuszczać obcych osób do mieszkania, nawet jeśli mówią, że są Waszymi  przyjaciółmi . Gdy ktoś puka do drzwi, powinni powiedz, że tata śpi i nie wolno go teraz budzić

• jeśli ktoś obcy chce, by wpuścił go do domu, bo Twoi rodzice kazali mu odebrać coś ważnego, bez wcześniejszego uprzedzenia  - nie należy wpuszczać go.

• jeśli dzieje się coś niepokojącego (poczuje swąd dymu, ktoś będzie próbował  dostać się do mieszkania...) od razu niech zadzwoni  do Ciebie, sąsiadów lub pod numer alarmowy.

ZASADY POSTĘPOWANIA W RAZIE WYPADKU

ZAŁAMANIE LODU

• zagrożenie stanowi bardzo niska temperatura wody i otoczenia, zimowy strój oraz trudności z wydostaniem się na powierzchnię lodu; w takim przypadku wzywaj pomocy, połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie

• osobie, która znalazła się w wodzie podaj kij lub szalik i szybko wyciągnij ją na powierzchnię (zrób tak, jeśli jesteś silniejszy od tej osoby, jeśli nie - jak najszybciej zawołaj osobę dorosłą)

ODMROŻENIE

• delikatnie masuj odmrożone miejsca, ogrzewając je stopniowo. Odmrożoną część ciała można ogrzać w ciepłej (nie gorącej) kąpieli

• przemoczone ubrania należy zdjąć, a ciało wytrzeć do sucha i okryć

ZŁAMANIA

• nie poruszaj złamaną kończyną

• nie próbuj jej nastawiać

• należy unieruchomić dwa sąsiednie stawy, wykorzystując do tego np. kijki narciarskie, kawałek drewna, szalik

PIERWSZA POMOC W ZAGROŻENIU ŻYCIA U DZIECI

Na początku należy ustalić, czy poszkodowane dziecko jest przytomne. Jeśli reaguje na bodźce i swobodnie można pozostawić je w zastanej pozycji, należy ocenić obecność i rozległość urazów oraz szybko wezwać pomoc. Bardzo ważne jest zabezpieczenia dziecka przed wychłodzeniem lub przegrzaniem i częsta kontrola jego stanu. Jeśli dziecko jest nieprzytomne, należy udrożnić mu drogi oddechowe przez wysunięcie żuchwy do przodu. Po wykonaniu tego zabiegu trzeba sprawdzić, czy dziecko samodzielnie oddycha poprzez obserwację klatki piersiowej lub wyczucie i wysłuchanie oddechu. Jeśli jest zachowany oddech, a dziecko pozostaje nieprzytomne, należy je ułożyć na bok, w pozycji bezpiecznej. Potem szybko wezwać pomoc i nadzorować jego stan. Jeśli nie stwierdzimy obecności spontanicznego oddechu, natychmiast trzeba wykonać dwa sztuczne wdechy metodą usta - usta, nos i ocenić ich skutek. Przy dalszym braku oddechu własnego należy rozszerzyć udzielanie pomocy poprzez rozpoczęcie sztucznego oddychania. Warunkiem skuteczności sztucznego oddychania jest zachowanie krążenia krwi dziecka. Potwierdza je obecność tętna na tętnicy szyjnej. Na sprawdzanie nie powinniśmy tracić więcej niż 10 sekund. Jeżeli tętno jest obecne - kontynuujemy sztuczne oddychanie z częstotliwością 20 oddechów na minutę. Sztuczne oddychanie należy prowadzić aż do chwili powrotu oddechu własnego lub do przejęcia akcji przez kwalifikowanych ratowników.

TELEFONY ALARMOWE:

POLICJA - 997

STRAŻ POŻARNA - 998

POGOTOWIE RATUNKOWE - 999

Z TELEFONU KOMÓRKOWEGO - 112

źródło: Klub Bezpiecznego Puchatka. Materiały edukacyjne dla nauczycieli.